ویرایشگر گوتنبرگ

گوتنبرگ یا ویرایشگر جدید وردپرس چیست؟

اگر وردپرس خود را به نسخه ۵.۰ بروزرسانی کرده باشید حتما وجود یک تغییر را احساس کرده اید. در صفحه پیشخوان شما بخشی مانند تصویر زیر افزوده شده است و از شما میخواد ویرایشگر جدیدی را امتحان کنید.

نام این ویرایشگر گوتنبرگ است. البته گوتنبرگ تنها یک ویرایشگر نیست.

گوتنبرگ یا ویرایشگر جدید وردپرس چیست؟

گوتنبرگ یا ویرایشگر جدید وردپرس چیست؟

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید دو گزینه به نام‌های (گوتنبرگ را امتحان کنید) و (ویرایشگر کلاسیک را نصب کنید) وجود دارد.

گوتنبرگ هنوز به طور رسمی ارائه نشده است و فعلا به طور آزمایشی قرار گرفته و هر کس تمایل داشته باشد می‌تواند قبل از رونمایی آن را امتحان کند. هدف از این‌کار این است که افراد با نصب گوتنبرگ در مورد آن نظر دهند. پیشنهاد می‌کنیم شما هم آن را امتحان کنید و نظر خود را در مورد آن بدهید.

ویرایشگر کلاسیک برای کسانی است که از سازگاری افزونه‌ها و پوسته‌های خود با گوتنبرگ مطمئن نیستند، یا از این ویرایشگر خوششان نمی آید، این افراد میتوانند با ویرایشگر قبلی کار کنند. ولی در بروزرسانی بعدی وردپرس گوتنبرگ به طور پیشفرض فعال می‌باشد.

اگر وردپرس خود را بروزرسانی نکردید میتوانید گوتنبرگ را از اینجا دانلود کنید.

در ویرایشگر گوتنبرگ یک تکنولوژی جدید ارائه شده است. گوتنبرگ از تعداد زیادی جاوا اسکریپت مثل فرم ورک react استفاده می‌کند. و افزونه‌های زیادی مانند افزونه Advanced Custom Fields یا CMB2 در ویرایشگر به همراه دارد که در جعبه متا نگه‌داری می‌شوند.

در طراحی رابط ‌های کاربری تحت وب سعی می‌شود اجزایی که زیاد استفاده نمی‌شوند از دید پنهان شوند و هر کس بسته به نیاز خود آنها را نمایان سازد. در گوتنبرگ هم همینطور است. در نگاه اول یک صفحه ساده با اجزاء کم دیده می‌شود، در حالی که کلی گزینه برای ویرایش در پس زمینه ویرایشگر وجود دارد که در صورت نیاز نمایان می‌شود.

شاید با نگاه اول از گوتنبرگ خوشتان نیاید. واکنش همه ما در برابر تغییر مواردی که می‌شناسیم و با آن مدت‌ها خو گرفته‌ایم، واکنشی منفی می‌باشد. ولی گوتنبرگ راهی به سوی راحت‌تر شدن کارها و بهینه‌سازی بهتر است.

این افزونه زمینه را برای توسعه دهندگان آماده می‌کند. گوتنبرگ مرحله اول از یک استراژدی سه بعدی وردپرس می‌باشد. در مرحله اول وردپرس یک ویرایشگر توسعه داده شده را دریافت می‌کند. سپس بر روی لایه بندی و قالب‌های صفحات تمرکز می‌کند و در نهایت یک سفارش ساز کامل سایت می‌شود.

کسانی که با صفحه ساز گرافیکی visual composer کار کرده باشند، کار با گوتنبرگ برای آنها بسیار راحت است. چون کار با گوتنبرگ همانند صفحه ساز گرافیکی visual composer می‌باشد.

آموزش کار با گوتنبرگ:

گوتنبرگ فعلا یک افزونه است. این افزونه ویرایشگر متن وردپرس را ساده تر و در عین حال پیشرفته تر می‌کند. این افزونه محتوای نوشته را به صورت بلاک و قطعه قطعه می‌کند.

با زدن روی + میتوانید عنصری که میخواهید در پست درج کنید. البته این قسمت به بخش‌هایی تقسیم شده است که به ترتیب عبارت‌اند از:

این مطلب هم می تواند برایتان مفید باشد:
پست مهمان با افزونه WP User Frontend+ نکاتی در مورد پست مهمان

most used: در این قسمت عنصرهایی که اخیرا استفاده کرده و پرکاربرد هستند قرار می‌گیرد.

بلاک‌های مشترک: در این قسمت می‌توانید عناصر تصویر، گالری، جلوه تصویر، فایل، پاراگراف، تیتر، لیست، نقل قول، صدا، subheading، و ویدیو را انتخاب نمایید.

فرمت کردن: از طریق این قسمت میتوانید کد html یا کد‌های دیگر یا جدول یا … را درج کنید.

عناصر طرح: از طریق این قسمت میتوانید دکمه، خط جدا کننده متن، ستون، و… را درج کنید.

ابزارک‌ها: از طریق این قسمت می‌توان آرشیو، کد‌های کوتاه، دسته‌ها و دیدگاه‌های اخیر و … را در پست به نمایش گذاشت.

جاسازی: از طریق جاسازی میتوان از شبکه‌های اجتماعی مختلف فیلم یا تصویری را در سایت نمایش داد.

 

گوتنبرگ یا ویرایشگر جدید وردپرس چیست؟

گوتنبرگ یا ویرایشگر جدید وردپرس چیست؟

با انتخاب هر عنصر ،عنصر به صفحه متن شما افزوده می‌شود و در منوی سمت چپ میتوانید تغییرات جزئی در هر عنصر را انجام دهید. مثلا اگر عنصر شما متن باشد میتوانید در ستون کنار تنظیماتی از قبیل رنگ، فونت، اندازه، استایل و … را تنظیم کنید. اگر عکس باشد می‌توانید تنظیماتی مثل سایز، شفافیت، لینک تصویر و ….را اعمال کنید.

گوتنبرگ یا ویرایشگر جدید وردپرس چیست؟

گوتنبرگ یا ویرایشگر جدید وردپرس چیست؟

 

افزودن عنوان:

عنوان مطلب در همان صفحه ویرایشگر قسمت درج پست به صورت کادری قرار گرفته است. و ساختار آن h2 می‌باشد.

قسمت برچسب‌ها:

در ورژن‌های قبلی وقتی در مطلبی برچسبی را وارد می‌کردید تا آن مطلب را ذخیره نمی‌کردید برچسب‌ها هم ذخیره نمی‌شد. ولی در این ورژن با ورد یک برچسب به صورت آنی برچسب در وردپرس ذخیره می‌شود. نکته دیگر اینکه دیگر از بخش برچسب‌ها پر استفاده خبری نیست.

در زیر نحوه درج تصویر در متن را توضیح می‌دهیم.

درج تصویر در متن:

نکته جالب در گوتنبرگ این است که تصویر از گالری جدا شده است. در ورژن‌های قبلی تصویر و گالری را مشابه هم قرار می‌دادیم. ولی در این ورژن برای هر کدام دکمه و تنظیمات خاصی وجود دارد.

برای درج تصویر در پست با زدن دکمه + و انتخاب تصویر کادری باز می‌شود که شامل دو گزینه بارگذاری و media library می‌باشد. تصویر خود را یا از کتابخانه انتخاب می‌کنید یا بارگذاری می‌نمایید. بعد از انتخاب تصویر می‌توانید گزینه‌هایی از قبیل سایز تصویر، لینک تصویر، متن جایگزین و … را از منوی سمت چپ تنظیم نمایید.

در گوتنبرگ میتوانید تصویر را به گالری یا فایل از طریق گزینه transform تبدیل کنید. این گزینه در بالای تصویر سمت راست وجود دارد.

با تبدیل به گالری یک دکمه بارگذاری تصویر ظاهر می‌شود که شما میتوانید تصویر جدیدی اضافه کنید و این روند با افزودن هر تصویر ادامه دارد. با تبدیل به فایل تصویر به صورت یک لینگ می‌شود و یک دکمه دانلود در کنار آن قرار می‌گیرد.

گوتنبرگ یا ویرایشگر جدید وردپرس چیست؟۴

گوتنبرگ یا ویرایشگر جدید وردپرس چیست؟۴

در بالای کادر درج عناصر دکمه‌هایی وجود دارد.

دکمه info که اطلاعاتی در مورد متن در مورد تعداد واژه‌ها، بلاک‌ها، تیتر‌ها، پاراگراف‌ها به ما مید‌هد. دو دکمه فلش مانند کنار عملیات ما را عقب جلو می‌برند. یعنی اگر تغییری در پست ایجاد کردید می‌توانید با این تغییرات آن را برگردانید. دکمه + هم برای اضافه کردن عناصر بود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *